Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Skalar altum - majestatyczny żeglowiec

2022-01-12
Skalar altum - majestatyczny żeglowiec
SKALAR ALTUM - ŻAGLOWIEC WYSOKI ( PTEROPHYLLUM ALTUM )
Spokojna, majestatyczna ryba z gatunku pielęgnic. > .

Skalar Altum nazywany jest skalarem wysokim, olbrzymim... gdyż jest większy i wyższy od powszechnie spotykanego pterophyllum skalare. Jest rzadko dostępny i bardzo poszukiwany przez właścicieli pielęgnic, co przekłada się również na jego wyjątkowość.

Występuje w Ameryce Południowej, wyłącznie w dorzeczu rzeki Orinoko, w tym w dopływach Iniridzie i Rio Atabapo oraz w górnej części Rio Negro w południowej Wenezueli, południowo-wschodniej Kolumbii i skrajnej północnej Brazylii. Zamieszkują spokojne części rzek, tereny bagienne i zalewowe.

Skalary Altum są największymi i najwyższymi z rodziny Pterophyllum, w akwarium osiągają do 18 cm długości i 40 cm wysokości, w środowisku naturalnym odnotowano osobniki o wysokości nawet 50 cm. Ciało mają w kolorze srebrnym z trzema brązowo-czarnymi pionowymi pasami, a na płetwach posiadają czerwone prążki.

Jako jedne z nielicznych ryb potrafią liczyć. Mając do wyboru na pierwszy rzut oka podobnie wyglądające ławice, to będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze. Są rybami stadnymi, chętnie współpracują ze sobą, W naturze żyją w bardzo licznych stadach, w akwarium zaleca się trzymanie min. 5 osobników lub dobranej pary. W większej ilości czują się bezpieczniej, wyglądają ładniej i prezentują ciekawsze zachowania.

Nie są mistrzami pływania, poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, przez co w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę. W sytuacjach zagrożenia czy polowania, pomocny jest ich pasiasty kamuflaż, który wykorzystują chowając sie wśród korzeni lub wysokiej roślinności.

Jako ryby zaliczane do gatunków wrażliwych, wymagają większych zbiorników min. 120 litrów, podłoże powinno być miękkie, piaszczyste i drobnoziarniste a w otoczeniu lubią mieć korzenie. Wymagają nienagannej jakości wody, musi być miękka i kwaśna o temperaturzev ok. 27-31 stopni Celcjusza.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel